Hatha jóga 1. szerda délután

Időpont: 
szerda, 2014, február 19 - 17:00 - 18:30

Míg múlt héten a Víz jegyében érzelmeink, kreativitásunk és rugalmasságunk állt gyakorlásunk fókuszában, ezen a héten egy teljesen más természetű elemmel ismerkedünk - természetesen ismét önmagunkon belül: a Tűzzel. 
Persze nem véletlen az óvás: Ne játssz a tűzzel! Óvatosan, alázattal szabad csak bánni ezzel a tisztító, hőt termelő, megújító, lelkesedést, erőt és magabiztosságot adó minőséggel, mert ellenkező esetben természetéből kifolyólag könnyen "belobbanhat". Ilyenkor kiegyensúlyozatlanság esetén átbillenhetünk az agresszivitás, düh, munkamánia, ítélkezés, rámenősség, zsarnokság és egyéb túlhevültség állapotaiba, ami fizikai szinten gyomorégés, fekélyek, gyulladások, cukorbetegség, étkezési és emésztési zavarok, de szív- és szempanaszok formájában is megnyilvánulhat. Ha viszont alulreprezentált bennünk ez az elem, akkor önbizalomhiányunk, depressziónk, lelkesedésünk hiánya, bizonytalanságunk és túlzott engedékenységünk gátolhat bennünket abban, hogy tisztában legyünk a világban betöltött helyünkkel, és higgadtan, de a megfelelő erővel és határozottsággal munkálkodjunk napról napra az emberiség és környezetünk javára, és fényünkkel beragyogjuk ezt a Földet.
A Tűz elem tárháza a fizikai szintről nézve a köldök és a kulcscsontok közötti terület, erőközpontja a Manipúra. Eheti gyakorlásunkat tehát a hasizom erősítése és a homorítások fogják jellemezni, ami serkentő hatással lesz anyagcserénkre, emésztésünkre is. Túlsúly esetén kifejezetten áldásos lesz tehát most jógázni jönni. :) Bevezetünk egy sokatok számára valószínűleg új gyakorlatot is, az Agni sara-t (Agni szára azaz Tisztítás tűzzel gyakorlat), ami jót fog tenni a derekunknak is.
Légzőgyakorlatként egyes fokozatú órákon a jóga hat tisztító eljárása, a satkarma egyik tagját, a kapálabháti légzést fogjuk gyakorolni, amely megszabadítja a tüdő legalsó részét is az elhasznált levegőtől, s ezzel szabaddá teszi az utat még több oxigén-dús, friss levegő beáramlásához, vagyis alaposan megtisztítja az egész légzőrendszert. Szó szerinti fordításban "ragyogó koponyát" jelent, hatására ui. az elme kitisztul, és a koncentrációs készség megerősödik.
Második osztályban :) pedig eljött az idő, hogy egy újabb légzéssel kezdjünk el óvatosan ismerkedni: ez nem más, mint a bhastrika, azaz fújtató légzés, ami élénkíti a testet és a lelket. Regenerálja és fiatalítja az egész szervezetet, javítja az emlékezetet, a látást és a hallást. Erősíti a tüdőt, és segít hörghurut esetén is, mivel gyorsan és mélyrehatóan tisztítja az egész légzőrendszert. Serkenti a vérkeringést és a bélműködést. Meggyorsítja az anyagcserét, különösen a zsírlebontást. Működésbe hozza a napfonatot és a manipura csakrát.

Elméleti(nek tűnő) anyagként ide illeszkedik a jóga útját járók számára kikerülhetetlen (az ászana gyakorlást megelőző, de legalábbis azzal együtt megjelenő) erkölcsi alapelvek, kerülendő és követendő szociális és személyes viselkedési módok, a "JÁMÁK és NIJÁMÁK" (yama, niyama) közül a SAUCSA (shaucha), azaz a TISZTASÁG témaköre. Szabad hagyni magadban áramolni, hagyni felbukkanni gondolati szinten, hogy mit is jelent számodra ez a fogalom, hogyan jelenik meg életedben a tisztaság, volnának-e kitörési pontok, ahol még fejleszthetnéd magad, stb. Bővebben szóban az órák bevezetőjében - csoportösszetétel, nyitottság és használható időkeret függvényében.  Szép tiszta hetet kívánok mindnyájunknak!
Szeretettel várlak Benneteket!