Koriander

Coriandrum sativum

Gyógymód:

 

Az egyiptomiak a koriandert fűszerként, parfümként, és az emésztés segítőjeként használták.

Enyhén kesernyés, friss zamata van. Savanyúságok eltevéséhez használjuk, de néhány szem jól illik a káposztás ételekbe, húsok páclevébe, savanyított halételekbe. Gyógyhatása önállóan gyenge, de szélhajtó, emésztést javító, vértisztító teakeverékben fontos szerepe van.

Nemi vágyat fokozó fűszerként tartják számon. Seherezádé, a 8. században élt mitikus arab hercegnő szerelmi képességeket növelő fűként említi meséjében.

Megelőzi a gyomor- és bélgázosságot, segít az emésztési zavarokban. Magja és levele segít legyőzni a nagyobb étkezések utáni álmosságot. Emésztést rendben tartó hatása miatt segíthet az emésztési zavarok okozta fejfájásokban is. Levele és magja csökkenti a feszültséget és csillapítja a fájdalmat. A régi arab orvoslás szülési fájdalmak csökkentésére is használta. A hagyományos perui fájdalomcsillapító ital három fűszer tüzes keveréke. 6 dl vízben 10 percig lassú tűzön főzzünk 2 kávéskanál koriandermagot, 5 szegfűszeget, 1 kávéskanál csilit. Édesítsük mézzel, és alkalmanként fél csészényit igyunk belőle. A magjában lévő illóolajok antibakteriális hatásúak. Különösen a gyomor-bél csatornában hatásos baktériumok okozta fertőzések leküzdésében. Fokozza az immunrendszer működését. A koriander magjából készített forró tea elősegíti a hurutos betegségek gyógyulását, csökkenti a lázat. A kiütéses fertőző betegségekben, például kanyaróban, bárányhimlőben elősegíti a bőrkiütések megjelenését. Főzet elkészítéséhez tegyünk egy teáskanálnyi összetört magot, vagy fél teáskanálnyi szárítottat egy pohár forrásban lévő vízbe, és hagyjuk ázni 5 percig. Étkezés előtt vagy után igyuk, naponta legfeljebb három csészével.

Forrás és sok további hasznos info: http://kyrakonyha.blog.hu/2011/01/06/fuszervarazs